Ostrowiec Świętokrzyski: Policja ostrzega przed klikaniem w podejrzane linki i phishingiem bankowym

Zwracam się z apelem do mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, aby zachowywali ostrożność podczas korzystania z sieci. Przestępcy coraz częściej wykorzystują technikę phishingu, polegającą na podszywaniu się pod bank lub inną zaufaną instytucję, aby ukraść nasze dane logowania i wyprowadzić środki z konta. Szczególnie ważne jest, aby nie otwierać linków od nieznajomych, zwłaszcza jeśli mają one związek z transakcjami finansowymi.

Problem ten dotyka obywateli na terenie całej Polski, gdzie niemal codziennie osoby zgłaszają otrzymanie podejrzanych wiadomości e-mail lub SMS-ów z linkami prowadzącymi do stron łudząco przypominających te należące do banków czy serwisów płatności internetowych. Przypadkowe kliknięcie w taki link i zalogowanie się na fałszywej stronie daje przestępcom dostęp do naszych kont bankowych. Następnie szybko logują się na nasze konto i robią nieautoryzowane przelewy. Takie oszustwa są coraz częściej realizowane za pomocą popularnych komunikatorów internetowych.

Przykład takiego przestępstwa miał miejsce wczoraj, kiedy do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosił się 51-letni mężczyzna. Informował o tym, że około godziny 14:00 wystawił na sprzedaż żyrandol za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Niedługo później otrzymał wiadomość od osoby zainteresowanej zakupem, która prosiła go o kliknięcie w link do potwierdzenia odbioru płatności. Mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, nieświadom zagrożenia, wpisał swoje dane do bankowości elektronicznej, po czym został przekierowany na stronę banku. Następnie otrzymał telefon od oszusta podającego się za konsultanta banku i poprosił go o wykonanie transakcji za pomocą kodu BLIK. Gdy „ofiarę” oszustwa skłoniło to do ponownego zalogowania się do bankowości internetowej i podania kodów BLIK, cyberprzestępcy ukradli z jego konta 1000 złotych.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci: nie otwieraj e-maili ani załączników od nieznanych nadawców; unikaj klikania w linki znajdujące się w wiadomościach od nieznanych źródeł; nie zapisuj loginów ani haseł w plikach tekstowych, które mogą zostać przechwycone przez szkodliwe oprogramowanie; nigdy nie udostępniaj swoich haseł ani loginów poprzez wiadomości tekstowe lub e-maile, nawet dla najbliższych; pracownicy banku nigdy nie będą prosić o podanie danych logowania przez telefon lub e-mail; takie próby są zawsze działaniem oszustów podszywających się pod bank. Pamiętaj także o korzystaniu z oprogramowania antywirusowego i zabezpieczającym przed atakami hakerskimi.