Upamiętnienie wybitnego aktora Wiesława Gołasa przez nazwanie Dużej Sceny Kieleckiego Centrum Kultury jego imieniem

Z okazji nadania imienia Wiesława Gołasa Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury, Agnieszka Gołas, córka zmarłego aktora, wyraziła przekonanie, że ojciec byłby bardzo wzruszony i szczęśliwy z tego powodu. Dodatkowo, upamiętniając postać ojca, stworzono widowisko „Papkinada”.

Wiesław Gołas urodził się w Kielcach 9 października 1930 roku i do końca swoich dni pamiętał o rodzinnym mieście, które wspominał nawet we snach. Jak opowiadała Agnieszka Gołas, pierwsze dwadzieścia lat życia spędził właśnie tam – to miejsce i czas pełen ważnych wydarzeń wywarły duży wpływ na jego dalsze losy. Niestety, dzieciństwo aktora było krótkie – jego ojciec zaginął w Majdanku kiedy Wiesław miał 9 lat. Potem młody chłopiec walczył w Szarych Szeregach, przenosił meldunki, kradł broń, a w wieku 14 lat został złapany podczas jednej z akcji i trafił do więzienia.

Po ukończeniu szkoły na Baranówku oraz Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego, Wiesław Gołas podjął studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Jego córka wspomina, jak ojciec zawsze iskrzył humorem i spędzanie z nim czasu było jedną wielką zabawą.

Po studiach aktora odwiedziła Magdalena Zawadzka, która opowiadała, jak niezwykle skromny i uczciwy był Wiesław Gołas. Nigdy nie narzucał się ze swoją obecnością i nigdy niczego nie żądał, za to potrafił podnosić na duchu i okazywać bezinteresowną serdeczność.

Roman Dziewoński, dziennikarz i prywatnie przyjaciel rodziny Gołasów, podkreślił talent i unikalność Wiesława Gołasa jako aktora. Mówił, że miał on „to coś”, czego słowo talent nie obejmuje.

Wiesław Gołas zapisał się w historii kultury polskiej jako wybitny aktor i kabareciarz, zdobywając sympatię widzów swoimi komediowymi kreacjami. Jego role zachwycały publiczność a filmy z jego udziałem cieszą się popularnością do dzisiaj.

Dodatkowo, Wiesław Gołas był żołnierzem Armii Krajowej, odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrodą MKiDN za całokształt twórczości, którą otrzymał w 2020 roku.

Wiesław Gołas zmarł 9 września 2021 roku. Dwa lata wcześniej, w Kielcach odsłonięto jego popiersie w kieleckiej Alei Sław. Jak zauważył prezydent Kielc Bogdan Wenta, teraz wybitny aktor zostanie uhonorowany podwójnie – na Skwerze Szarych Szeregów i w Kieleckim Centrum Kultury, co na pewno przyczyni się do utrzymania żywej pamięci o nim.