Kreatywne podejście do ekologii: w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu eksploruj EkoEksperymentarium!

Pragnąc odkryć praktyczne metody, które możemy zastosować na co dzień, aby zaoszczędzić nawet 700 litrów wody tygodniowo lub mocno zredukować nasze zużycie plastiku, a tym samym oszczędzić tysiąc złotych rocznie, warto odwiedzić Galerię Główną Instytutu Dizajnu. To tam czekają na nas odpowiedzi na te pytania, w formie interaktywnej wystawy pod nazwą EkoEksperymentarium, która skupia się na ekologii w życiu codziennym.

EkoEksperymentarium to koncepcja mieszkania, gdzie poprzez interakcję i doświadczenie uczymy się troszczyć o naszą planetę bezpośrednio z naszych domów. W salonie polujemy na „wampiry energetyczne”, które żerują na naszej energii. W łazience analizujemy, jak wiele wody jesteśmy w stanie oszczędzić, wybierając prysznic zamiast kąpieli. W kuchni wymieniamy się radami dotyczącymi gotowania z mniejszą ilością odpadów i uczymy się poprawnego sortowania śmieci. W sypialni przeglądamy posiadane przedmioty i zastanawiamy się, dlaczego warto mieć ich mniej. Zarówno młodzi, jak i starsi odkrywają w ten sposób pomysłowe triki na eko-życie codzienne.

„EkoEksperymentarium jest interaktywną wystawą, gdzie goście mogą samodzielnie przetestować, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w swoim domu lub zaprzestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie mają też okazję skomponować swoje śniadanie i dowiedzieć się, jak zmniejszyć swój ślad węglowy przez wybór lokalnych i sezonowych produktów” – wyjaśnia Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. „W mieszkaniu udekorowanym przez Pawła Szlotawy dyskutujemy o ważnych ekologicznych zagadnieniach oraz o tym, jak w naszych własnych domach możemy dbać o siebie i środowisko. Wiemy, że trudno jest zmienić nawyki, dlatego oferujemy proste strategie na życie bardziej eko.” – dodaje.

Ekspozycja jest integralną częścią szerszego projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, które obejmuje również portal z grami i interaktywnymi lekcjami dotyczącymi klimatu dla młodzieży (ekoeksperymentarium.pl).

Wystawa EkoEksperymentarium jest dostępna dla publiczności w Instytucie Dizajnu do 23 czerwca 2024 roku.