Triumf kieleckich młodych artystów na międzynarodowym konkursie malarskim w Chinach

Z ogromnym powodzeniem wystąpili uczniowie Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach podczas międzynarodowego konkursu malarskiego zatytułowanego „Green@Future 2024. Ningbo and International Friendship Cities Painting Competition” organizowanego w Chinach. To wielkie wydarzenie z udziałem młodych talentów z różnych stron świata, przyniosło polskim reprezentantom aż jedenaście nagród.

Możliwość udziału w tym prestiżowym wydarzeniu przyszedł dzięki nawiązanym stosunkom partnerskim między Kielcami a chińskim miastem Yuayo oraz aktywnemu wsparciu ze strony pana Rena Enji, który reprezentuje Kielce na terenie Chin. Do rywalizacji zgłosiło się 29 ambitnych i zdolnych uczniów z pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury, które nadzorowane są przez Joannę Biskup-Brykczyńską i Annę Kaletę.

Do konkursu zgłoszono łącznie 1015 dzieł, pochodzących z 15 różnych miast i 13 krajów, takich jak: Francja, Japonia, Korea, Jordania, Białoruś, Rosja, Kazachstan, Armenia, Ekwador, Wietnam czy Madagaskar. Polska była reprezentowana jedynie przez młodych artystów z Kielc.

Centralnym tematem konkursu było ujęcie Ziemi jako globalnego domu, zwracając uwagę na zagadnienia ekologiczne, piękno natury i przyszłość naszej planety. Dzieci miały za zadanie stworzyć dzieła sztuki, które będą nosić konkretną ideę, podkreślając rolę człowieka w ochronie przyrody. Każde stworzone przez nich dzieło musiało zawierać tytuł, który łączył obraz z przekazem słownym, tworząc spójną całość i wpływając na ostateczną interpretację jury.

Zaszczytne miejsce na liście laureatów zdobyli uczniowie MDK. Jury konkursu przyznało naszym reprezentantom: jedną nagrodę specjalną dla Niny Ajchel, dwie pierwsze nagrody dla Marceliny Krzysiek i Tosii Tumiłowicz, pięć drugich miejsc przypadło Amelii Opoka, Kacprowi Kwiatkowi, Tomaszowi Ośce, Maja Biskupska i Natalii Kozłowskiej oraz trzy trzecie nagrody dla Mai Wójcik, Zosi Domagała i Antoniny Raczyńskiej.

Dzieła te powstały w formacie A3 za pomocą różnych technik rysunkowych i malarskich, wykorzystując takie narzędzia jak marker, tusz kreślarski, cienkopis, ołówek, kredki akwarelowe czy farby akrylowe i akwarelowe.