Fontanny miejskie w Kielcach są o krok od uruchomienia, w tym nowa na ulicy Bodzentyńskiej

W nieodległym czasie mieszkańcy Kielc znów będą mogli cieszyć się widokiem i dźwiękiem burzącej się wody w miejskich fontannach. W tym roku, do już istniejących instalacji, dołączy jedna całkowicie nowa, co potwierdza Marcin Januchta, rzecznik prezydenta miasta. W centrum Kielc zostanie uruchomionych w sumie cztery fontanny.

Na chwilę obecną władze miasta zdecydowały się na uruchomienie fontanny na Placu Artystów. Dwie kolejne, znajdujące się na Rynku oraz przy ul. Bodzentyńskiej, której powstanie to nowość, zostaną uruchomione po zakończeniu i odbiorze prac budowlanych. Prace te są przeprowadzone w ramach projektu zielonej rewitalizacji starówki Kielc. Po zakończeniu prac i przekazaniu fontann do użytkowania, nastąpi ich pierwsze uruchomienie.

Na uwagę zasługuje fakt, że najnowsze fontanny miasta, w tym ta usytuowana na Rynku z kolorowymi efektami świetlnymi, mogą zostać uruchomione jeszcze w bieżącym miesiącu. Nieco inna sytuacja panuje w przypadku czwartej fontanny, która znajduje się w miejscowym parku im. Stanisława Staszica. W tym roku nie zostanie ona uruchomiona z powodu procesu oczyszczania wody z glonów rozpoczętego w ubiegłym roku. Marcin Januchta uspokaja jednak, że prawdopodobnie już w przyszłym roku fontanna ta będzie ponownie działać. Biologiczne oczyszczanie tego zbiornika ma zakończyć się na wiosnę 2025 roku.

Fontanna przed Kieleckim Centrum Kultury także jest jeszcze nieaktywna. Jak jednak zapewnia dyrektor KCK, Anna Klimczak-Kołakowska, instalacja ta zostanie niebawem naprawiona ze względu na stwierdzone problemy techniczne i można oczekiwać, że również ona zostanie uruchomiona przed końcem miesiąca.