Dzieci z kieleckich przedszkoli zaprezentowały swoje talenty w konkursie piosenki o tematyce ludowej

Przedszkolaki z Kielc dały popis swoich umiejętności podczas konkursu piosenki, który odbył się pod hasłem „Na ludową nutę”. W strojach nawiązujących do tradycji ludowej, maluchy nie tylko śpiewały, ale również tańczyły i grały. Wydarzenie miało miejsce na profesjonalnej scenie Domu Kultury Białogon w Kielcach.

Wśród młodych artystów, którzy wykazali się zdolnościami scenicznymi, byli również sześciolatkowie Zosia i Jakub z Przedszkola Samorządowego numer 4 w Kielcach. Ich występ spotkał się z entuzjastycznym aplauzem publiczności, choć Zosia przyznała, że towarzyszyły jej duże emocje. „Zawsze jestem zestresowana przed występem. Tym razem było jeszcze trudniej, ponieważ muzyka płynęła bardzo szybko, a my musieliśmy jednocześnie tańczyć i śpiewać” – wyjaśniła dziewczynka.

Sylwia Pisarczyk, nauczycielka Zosi i Jakuba, potwierdziła, że wykonanie piosenki ludowej stanowiło dla dzieci wyzwanie. Jednak ciężka praca i systematyczne ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty. „Chociaż dla niektórych dzieci muzyka ludowa była nowością, uważam, że warto promować tę kulturę wśród najmłodszych. Jest to dobry pomysł na rozwijanie ich zainteresowań. Cieszę się, że miałam okazję prowadzić przygotowania do tego występu. Mamy zamiar brać udział w innych konkursach i dalej rozwijać nasze umiejętności” – podsumowała.

Konkurs był zorganizowany przez Przedszkole Samorządowe numer 23 w Kielcach. Teresa Suchorowska-Wieczorek, dyrektor placówki, nie kryła swojego zachwytu nad występem młodych artystów. Podkreśliła też, że konkurs jest częścią szerszego projektu promującego kulturę polską. „Przedszkole wcześniej realizowało ogólnopolski projekt poświęcony promocji naszej kultury. Później powstał własny projekt nauczycielek, skupiony na promowaniu regionu świętokrzyskiego – 'Świętokrzyskie jakie cudne’. W ramach tego projektu aktywnie promowaliśmy kulturę ludową. Odbywały się spotkania z paniami z kół gospodyń wiejskich, które prowadziły różnego rodzaju zajęcia, piekły chleb i śpiewały piosenki. Dzisiejsze wydarzenie jest zakończeniem tego projektu, podczas którego dzieci z kieleckich przedszkoli mogły zaprezentować muzykę ludową” – tłumaczyła dyrektor.

Na konkurs skierowano dzieci z dziewięciu przedszkoli działających na terenie Kielc.