Podsumowanie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w województwie świętokrzyskim – analiza Państwowej Komisji Wyborczej

Według oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, spośród wszystkich głosów oddanych w wyborach do Parlamentu Europejskiego w regionie świętokrzyskim, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło dominujące poparcie, osiągając 47,02%. Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 20,45% głosów. Trzecia Droga uzyskała 14,24% poparcia, natomiast Konfederacja otrzymała 12,5% głosów. Lewica zdołała przekonać do siebie 4,65% wyborców. Poparcie dla pozostałych komitetów było poniżej progu 1%.

Dominik Tarczyński, kandydat z trzeciego miejsca listy PiS, okazał się najpopularniejszym kandydatem, zdobywając poparcie 72 913 mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Bartłomiej Sienkiewicz reprezentujący Koalicję Obywatelską, który był „jedynką” na liście tej partii, zdobył drugie miejsce z liczbą 58 223 głosów. Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości, liderka listy tej partii, zdobyła 49 832 głosów, co dało jej trzecie miejsce pod względem liczby uzyskanych głosów.