Historyczne obchody 105-lecia 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów i 15-lecia Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 PALL na terenie dawnych koszar

Na terenie dawnego wojskowego obiektu Stadion, blisko Pomnika Artylerzystów, odbyły się uroczystości związane ze Świętem 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. W wydarzeniu uczestniczyli miłośnicy historii wojska zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rodzin i Sympatyków 2 PALL, Agata Wojda – prezydent Kielc, Robert Piwko – naczelnik Delegatury IPN w Kielcach oraz przedstawiciele urzędu wojewódzkiego świętokrzyskiego i służb mundurowych.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej sprawowanej w kościele garnizonowym. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Artylerzystów, gdzie odbyły się kolejne elementy obchodów: podniesienie flagi na maszt, wspólne zaśpiewanie hymnu narodowego, odczytanie apelu pamięci o poległych oraz oddanie hołdu oficerom zamordowanym w miejscach takich jak Katynia, Charków i Miednoje poprzez salwę honorową. Uczestnicy uroczystości położyli także kwiaty.

Prezes i założycielka Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, Danuta Żbikowska, podkreśliła, że w tym roku przypada 105. rocznica powstania jednostki oraz 15 lat od daty założenia Stowarzyszenia. Wyraziła również wdzięczność dla tych wszystkich, którzy przez lata wspierali działalność stowarzyszenia, w tym prezydent Kielc – Agacie Wojdzie, która pomagała pielęgnować pamięć o kieleckich artylerzystach.

Częścią obchodów były także znicze zapalone pod tablicami upamiętniającymi na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kusocińskiego 51 w Kielcach. Następnie uczestnicy przenieśli się na ulicę Wrzosową, gdzie znajduje się miejsce upamiętniające pierwszy pobyt kieleckich artylerzystów. Kontynuacją uroczystości było Kubo Wojskowe Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce.

Początki 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów (do końca 1931 roku znane jako 2 Pułk Artylerii Polowej Legionów) datowane są na 12 czerwca 1919 r. Pułk ten miał ogromne znaczenie dla życia mieszkańców Kielc, patronując lokalnej Szkole Powszechnej nr 9 na Baranówku, opiekując się harcerzami i młodzieżą szkolną, organizując pokazy (m.in. artyleryjskie) oraz zawody sportowe i konkursy hippiczne. W latach 1931–1936 na potrzeby Pułku zbudowano nowoczesne koszary i plac ćwiczeń na Stadionie Leśnym w Kielcach.