Szef Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A. na drodze do usunięcia ze stanowiska

Stanowisko prezesa oraz dwóch członków zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A., kieleckiej firmy, jest obecnie przedmiotem procesu rekrutacji publicznej. Wynika to z planów Rady Nadzorczej spółki dotyczących odwołania Szczepana Rumana, aktualnego prezesa, w bliskiej przyszłości.

Informacje o konkursie na nowych liderów ŚGP Industria S.A. zostały opublikowane na stronie internetowej firmy. Kiedy Ruman został zapytany, czy planuje ubiegać się o utrzymanie swojej pozycji, poprzez wiadomość tekstową odmówił.

W odpowiedzi napisał: „Nadal pełnię swoją funkcję. Moja kadencja trwa jeszcze półtora roku do listopada 2025”. W kolejnej wiadomości tekstowej dodał: „Mogą mnie odwołać w dowolnym momencie i będzie to skuteczne. Nie będę stawiać oporu i z chwilą odwołania zrezygnuję ze wszystkich innych funkcji: w Klubie, w Dolinie Wodorowej itp.”.

Coraz bardziej niezadowolony Ruman nadal pisał do Radia Kielce, wyrażając swoje rozczarowanie decyzją o ogłoszeniu konkursu na zarząd ŚGP Industria w połowie jego kadencji i bez wcześniejszego porozumienia z nim. Uważa, że jest to sygnał, że właściciel chce go zastąpić, a nie pozwolić mu dokończyć kadencję.

Ruman przekazał również Radia Kielce szczegółowe informacje o jego osiągnięciach jako szef ŚGP Industria S.A., mówiąc, że w czasie jego prezydentury firma odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o ponad 100%, a zysk netto w 2023 roku wzrósł o 50% w porównaniu do roku 2022.

Ruman nie ukrywa, że interpretuje plany odwołania go jako działanie polityczne. Negatywnie ocenia fakt, że stanowiska kierownicze w spółkach państwowych są często powiązane z cyklem wyborczym, co uważa za nieodpowiednie. Sugestia politycznej manipulacji została dalej rozwinięta w kolejnej wiadomości tekstowej, gdzie Ruman narzeka na polityczne nominacje do stanowisk kierowniczych w firmach państwowych.

Podczas gdy obecne zmiany personalne w ŚGP Industria są powszechnie dyskutowane, Ruman twierdzi, że był dwukrotnie odwoływany z powodów politycznych, a nie ze względu na ocenę jego pracy. Wskazuje również na rolę Artura Gierady, posła Platformy Obywatelskiej, sugerując, że może on być odpowiedzialny za te zmiany.

Gierada, skonfrontowany z tymi sugestiami przez Radia Kielce, stwierdził, że nie chce komentować słów Rumana. Wyraził jednak swoje obawy co do zarządzania firmą przez Rumana i zasugerował możliwe dochodzenie prokuratury. Ponadto Gierada odnosi się do negatywnych doniesień medialnych o Rumanie, które pojawiły się w telewizji ogólnopolskiej.

Ruman był długo związany z Zjednoczoną Prawicą i pełnił funkcję członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej od 2017 do 2018 roku pod nadzorem ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Prezesem ŚGP Industria został w marcu 2020 roku. Termin zgłoszeń do konkursu na prezesa i członków zarządu ŚGP Industria upływa 18 czerwca br.