Plan miasta Kielce: Rewitalizacja zalewu i stworzenie kąpieliska dla mieszkańców

Miasto Kielce ma w swoich planach utworzenie plaży i kąpieliska na terenie zalewu przy ulicy Klonowej. Prace nad projektem już ruszyły, a służby miejskie przeprowadzają niezbędne analizy, które mają pomóc w realizacji tego ambitnego projektu. Wiele osób pamięta, jak w przeszłości wyglądało wypoczywanie nad Zalewem Kieleckim, jednak z powodu złej jakości wody, przez wiele lat nikt nie korzystał z tego miejsca.

Inicjatywa ożywienia tego miejsca pojawiła się po raz pierwszy podczas rozgrywek Pucharu Europy w Triathlonie, które odbyły się w czerwcu na zalewie. W zawodach uczestniczyło 200 zawodników, których doskonałe warunki do pływania oraz profesjonalna organizacja wydarzenia skłoniły do ponownego rozważenia możliwości utworzenia tam kąpieliska.

Zdaniem miejscowych, reaktywacja kąpieliska byłaby znakomitym pomysłem. Jak wspomina jeden z mieszkańców, obecny od 1952 roku, w przeszłości teren ten był pełen życia. Ludzie masowo korzystali z łodzi i pływania, a w weekendy trudno było nawet znaleźć miejsce na rozłożenie koca.

Zgadza się z nim również Aga, młodsza mieszkanka Kielc, która chociaż nie pamięta tych czasów, z chęcią korzystałaby z możliwości pływania w tym miejscu. Jak podkreśla, dla wielu osób byłoby to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy inne akweny są położone zbyt daleko.

Według Marcin Januchta, rzecznika prezydenta Kielc, miasto dostrzega potencjał tego miejsca i planuje go wykorzystać. Jak podaje, patrząc na stare zdjęcia z lat 60. i 70., widać jak pełnym życiem było to miejsce. Do tej pory w granicach miasta nie ma innego zbiornika wodnego, stąd też chęć przywrócenia kąpieliska.

Po przeprowadzeniu badań jakości wody podczas Pucharu Europy stwierdzono, że jest ona czysta i bezpieczna dla zdrowia. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne badania, a urzędnicy będą analizować koszty związane z utworzeniem i utrzymaniem kąpieliska. Miasto ma również w planach pozyskanie środków unijnych na rewitalizację zalewu, przebudowę ścieżek rowerowych oraz utworzenie plaży i kąpieliska.