Kielce inwestują w rozwój infrastruktury dla rowerzystów: planowane nowe ścieżki i drogi dla dwóch kółek

Kielce, znane z pięknych krajobrazów i licznych rezerwatów przyrody, planują powiększyć swoją sieć ścieżek rowerowych. W ramach tych zmian, cykliści będą mieli możliwość korzystania z „Geologicznego szlaku rowerowego”, który stworzy łącznicę pomiędzy dwoma najbardziej popularnymi rezerwatami – Ślichowice i Kadzielnia.

Według rzecznika Miejskiego Zarządu Dróg (MZD) w Kielcach, Jarosława Skrzydła, niektóre odcinki nowych dróg rowerowych będą dostępne dla użytkowników już w tym roku. Zostaną one utworzone w wyniku modernizacji 13 ulic na terenie śródmieścia miasta, w tym m.in. al. IX Wieków Kielc. Natomiast inne zaplanowane inwestycje związane z infrastrukturą rowerową, takie jak połączenia ulic Batalionów Chłopskich, Malików i Wystawowej, zostaną finalizowane dopiero w przyszłym roku. Dodatkowo, na ul. Piłsudskiego pojawi się pas rowerowy do jazdy pod górę oraz kilka nowych ścieżek łączących się z istniejącymi na ul. Biskupa Jaworskiego, Zapolskiej i Piłsudskiego. MZD planuje również rozbudowę sieci dróg rowerowych na ul. Klonowej.

Skrzydło informuje również o trzech dużych projektach rowerowych, które są obecnie w fazie przygotowań i mają być sfinansowane ze środków zewnętrznych. Pierwszy z nich, na który MZD już otrzymało dofinansowanie w wysokości 10 mln zł, dotyczy inwestycji zatytułowanej „Rozwijanie infrastruktury niskoemisyjnej poprzez budowę dróg dla rowerów oraz pieszych na terenie Miasta Kielce”. W ramach tego zadania powstaną nowe drogi rowerowe na ulicach Zagnańskiej, Gosiewskiego, Żelaznej (po stronie zachodniej) oraz al. Szajnowicza- Iwanowa, na odcinku od ul. Massalskiego do ul. Malików. Ich łączna długość wyniesie 2,6 km. Prace projektowe mają zakończyć się podczas tegorocznych wakacji, a wykonawca zostanie wybrany jesienią.

Drugi projekt to „Poprawa transportowej mobilności mieszkańców Kielc poprzez budowę i przebudowę infrastruktury pieszo- rowerowej oraz przystanków komunikacji miejskiej”. Ten plan zakłada budowę nowej infrastruktury rowerowej o łącznej długości 2,8 km na ul. Jagiellońskiej, Szczecińskiej, północnej stronie ul. Bohaterów Warszawy i północnej stronie ulicy Sandomierskiej. W ramach tego projektu planowana jest także budowa dwóch nowych przystanków autobusowych na al. Solidarności, przy skrzyżowaniu z ul. Leszczyńską i Niską.

Ostatnim projektem, w którego ramach powstaną drogi dla rowerów, jest tzw. „Geologiczny szlak rowerowy”, który połączy Rezerwat Ślichowice z Rezerwatem Kadzielnia. Drogi te zostaną wytyczone na ulicach Massalskiego, Szajnowicza-Iwanowa, Grunwaldzkiej, Armii Krajowej, Syrulskiej, Żytniej i Krakowskiej, a ich łączna długość wyniesie 6,5 km.

Wszystkie te inwestycje to nie tylko same ścieżki rowerowe. MZD zapowiada również utworzenie Miejsc Obsługi Rowerzystów, parkingów bike&ride oraz stanowisk do naprawy rowerów.