Plan rozwoju mieszkalnictwa w Kielcach: nowe lokale komunalne i rozbudowa infrastruktury mieszkalnej

Przed końcem bieżącego roku, na osiedlu Jeziorany w Kielcach, zasób mieszkalny powiększy się o 26 nowo powstałych lokali komunalnych. W styczniu 2025 roku ma zasilić go kolejnych 21 mieszkań usytuowanych w budynku dawnego liceum na ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego. Mimo to, na przypisanie miejsca zamieszkania czeka nadal ponad tysiąc rodzin.

Zgodnie z informacjami Agaty Kality, która jest zastępcą dyrektora wydziału klimatu, środowiska i gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta Kielce, władze nie mają zamiaru rezygnować z planów związanych z budową lub pozyskiwaniem nowych lokali mieszkalnych. Pod koniec listopada aktualnego roku zakończy się ostatnia faza budowy 78 lokali komunalnych na osiedlu Jeziorany. Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji mieszkaniowej jest przejęcie mieszkań zakładowych należących do bankrutującego w sierpniu tego roku Chemaru.

Kalita podkreśla, że działka przy ulicy Młodej, na której stoi wieżowiec, nie zostanie sprzedana, lecz zagospodarowana. Czeka na to również działka przy ulicy Lecha, gdzie planowano budowę osiedla składającego się z 5 budynków mieszkalnych z łącznie 155 mieszkaniami w ramach programu Mieszkanie Plus. W planach jest także działka przy Wiśniowej 3, gdzie obecnie znajdują się pawilony handlowo-usługowe.

Kalita wyjaśnia, że mają już pomysł na wykorzystanie tej ostatniej działki. Przewidują tam powstanie 57 lokali mieszkalnych na pierwszych trzech piętrach, natomiast na parterze mają znaleźć się lokale usługowe. W 2025 roku ma być gotowa dokumentacja projektowa i techniczna. Jeśli uzyskają pozwolenie na budowę, będą ubiegać się o wsparcie finansowe od Banku Gospodarstwa Krajowego.

Również w przyszłym roku rozpoczną prace nad wieloletnim planem gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Ma on pomóc w dokładnym zinwentaryzowaniu nieruchomości nadających się do wynajmu.

Agata Kalita sugeruje również możliwość wykwaterowania nieruchomości w centrum miasta i sprzedania ich. Rozważa możliwość porozumienia z potencjalnymi nowymi właścicielami, co do zakupu mieszkań z przeznaczeniem do zasobu mieszkaniowego miasta.

Pomimo tych planów, lokalni radni uważają, że polityka mieszkaniowa Kielc wymaga dalszych zmian. Jest to konieczne ze względu na dużą ilość osób oczekujących na przydział mieszkania. Michał Piasecki, przewodniczący komisji infrastruktury, transportu i środowiska oraz lider Koalicji Obywatelskiej, zwraca uwagę na rosnące ceny nieruchomości i podkreśla potrzebę wprowadzenia większych zmian w budownictwie społecznym.

Podobnego zdania jest Dariusz Kozak z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wskazuje on na możliwość pozyskania zewnętrznego dofinansowania oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego jako szansę na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Kielcach.

Plan inwestycyjny posiada również Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które powstało z myślą o budowie mieszkań dla osób korzystających z wynajmu. Prezes spółki Winicjusz Żyła poinformował, że KTBS uzyskało pozwolenie na budowę sześciu bloków z garażami podziemnymi przy ul. Puscha. Mieszkań w nich ma być łącznie 205, a tempo realizacji inwestycji zależy od zainteresowania potencjalnych nabywców. Pierwszy budynek z 45 mieszkaniami i 40 miejscami postojowymi ma być gotowy do użytowania w drugiej połowie 2026 roku.