Wzrost liczby osób korzystających z poradni zdrowia psychicznego w województwie świętokrzyskim

Ostatnie lata przyniosły znaczące zwiększenie ilości mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy decydują się na skorzystanie z usług poradni zdrowia psychicznego. Dane za rok 2020 pokazują, że prawie 41 tysięcy osób szukało tam wsparcia, podczas gdy w 2021 roku ta liczba wyniosła nieco poniżej 37,5 tysiąca.

Aleksandra Olawska-Szymańska, pełniąca funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zarządzająca oddziałem psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, zwraca uwagę na bogatą gamę symptomów depresji. Zalicza do nich między innymi: obniżenie nastroju, smutek, przygnębienie, apatię, drażliwość, utratę zainteresowań czy problemy ze snem. Zjawiskiem alarmującym są również spadek łaknienia, pojawianie się myśli samobójczych czy nawet próby samobójcze.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypadał w piątek 23 lutego, świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wraz ze Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy zorganizował bezpłatne konsultacje ze specjalistami. Jednym z beneficjentów takiego wsparcia był pan Józef, który szukał porady w sprawie podejrzewanej choroby psychicznej żony.

Dane zgromadzone przez świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdzają, że coraz więcej mieszkańców tego regionu korzysta z usług poradni psychologicznych. W 2021 roku prawie 1,7 tysiąca osób otrzymało pomoc od specjalistów tam pracujących, podczas gdy w roku poprzednim liczba ta była wyższa o 200 osób.